Taiyo Yuden CB2016T680K
CB2016T680K picture photo
Mfg. Part Number
CB2016T680K
Brief Description
FIXED IND 68UH 210MA 3.9 OHM SMD
Datasheet Download
CB2016T680K.pdf
Availability of CB2016T680K
QUANTITY
CB2016T680K Order Process
Ship out your order
Specifications of CB2016T680K
Internal Part NumberEIS-CB2016T680K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCB
Material - Core-
Inductance68µH
Tolerance±10%
Current Rating210mA
Current - Saturation90mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.9 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package0806 (2016 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB2016T680K
Related LinksCB201, CB2016T680K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
CB2016T680K Details Description
Related parts for CB2016T680K
Connector Receptacle 11 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT 1.5MM TIN datasheet.pdf
025 2POS PLUG HSG datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
BOX S STEEL 12.05"L X 12.05"W datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
IP67 ENCLOSURE datasheet.pdf
ATTENUATOR 20 DB DC 18GHZ datasheet.pdf