Eaton (formerly Cooper Bussmann) CB21421207
CB21421207 picture photo
Mfg. Part Number
CB21421207
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 12CIRC .375
Datasheet Download
CB21421207.pdf
Availability of CB21421207
QUANTITY
CB21421207 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB21421207
Internal Part NumberEIS-CB21421207
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesMagnum® CB2000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits12
Number of Wire Entries12
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type3 Wall (Tri)
Features-
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB21421207
Related LinksCB214, CB21421207 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CB21421207 Details Description
Related parts for CB21421207
JUMPER-H2728TR/C2064V/X 5" datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND CLEAR/RED datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf