Taiyo Yuden CB2518T6R8M
CB2518T6R8M picture photo
Mfg. Part Number
CB2518T6R8M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 930MA 195 MOHM
Datasheet Download
CB2518T6R8M.pdf
Availability of CB2518T6R8M
QUANTITY
CB2518T6R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of CB2518T6R8M
Internal Part NumberEIS-CB2518T6R8M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating930mA
Current - Saturation270mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)195 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant38MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1007 (2518 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.072" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package1007 (2518 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB2518T6R8M
Related LinksCB251, CB2518T6R8M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
CB2518T6R8M Details Description
Related parts for CB2518T6R8M
RES 619 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 9BIT 24SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 1600A DO200AA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO214AA datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 8.1A 26 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf