Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF8R66
ERO-S2PHF8R66 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF8R66
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.66 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF8R66.pdf
Availability of ERO-S2PHF8R66
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERO-S2PHF8R66 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF8R66
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF8R66
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERO
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)8.66
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF8R66
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF8R66 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF8R66 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF8R66
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SW LEVR SPDT 5A SOLDER TERM 250V datasheet.pdf
PLUG L5-20 2P3W BLACK HOUSING datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CBL TIE INSTALLATION TOOL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf