Stackpole Electronics Inc. CB25JB10R0
CB25JB10R0 picture photo
Mfg. Part Number
CB25JB10R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 25W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB25JB10R0.pdf
Availability of CB25JB10R0
QUANTITY
CB25JB10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB25JB10R0
Internal Part NumberEIS-CB25JB10R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension2.500" L x 0.500" W (63.50mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB25JB10R0
Related LinksCB25J, CB25JB10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB25JB10R0 Details Description
Related parts for CB25JB10R0
RES SMD 169 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 267 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
D SUB -REAR RELEASE CONTACTS datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf