Stackpole Electronics Inc. CB25JB10R0
CB25JB10R0 picture photo
Mfg. Part Number
CB25JB10R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 25W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB25JB10R0.pdf
Availability of CB25JB10R0
QUANTITY
CB25JB10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB25JB10R0
Internal Part NumberEIS-CB25JB10R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension2.500" L x 0.500" W (63.50mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB25JB10R0
Related LinksCB25J, CB25JB10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB25JB10R0 Details Description
Related parts for CB25JB10R0
RES SMD 30.1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN INTERPOSER 100POS 28MM datasheet.pdf
TERMINAL BLK 22POS 5MM VERT GRN datasheet.pdf
MOD BOX SMD 4PORT WHITE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 75 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf