Stackpole Electronics Inc. CB2JB3R90
CB2JB3R90 picture photo
Mfg. Part Number
CB2JB3R90
Brief Description
RES 3.9 OHM 2W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB2JB3R90.pdf
Availability of CB2JB3R90
QUANTITY
CB2JB3R90 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB2JB3R90
Internal Part NumberEIS-CB2JB3R90
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.252" Square x 0.709" L (6.40mm x 18.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB2JB3R90
Related LinksCB2J, CB2JB3R90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB2JB3R90 Details Description
Related parts for CB2JB3R90
TOOL EXTRACTOR HT-2038 .093 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 175VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44SOJ datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CONN PLUG HSG MALE 73POS STR datasheet.pdf