CTS Electronic Components CB3-3C-2M0480
CB3-3C-2M0480 picture photo
Mfg. Part Number
CB3-3C-2M0480
Brief Description
OSC XO 2.048MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3-3C-2M0480.pdf
Availability of CB3-3C-2M0480
QUANTITY
CB3-3C-2M0480 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3-3C-2M0480
Internal Part NumberEIS-CB3-3C-2M0480
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesCB3
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency2.048MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3-3C-2M0480
Related LinksCB3-3C, CB3-3C-2M0480 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3-3C-2M0480 Details Description
Related parts for CB3-3C-2M0480
IC SPST ANALOG SW 8-MSOP datasheet.pdf
TRIAC 800V 12A TO220AB datasheet.pdf
IC TXRX 3.3V RS485 LOWPWR 8-DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO41 datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 73.7VWM 131VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT DUAL 4POS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220AB datasheet.pdf