CTS Electronic Components CB3-3C-3M6864
CB3-3C-3M6864 picture photo
Mfg. Part Number
CB3-3C-3M6864
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3-3C-3M6864.pdf
Availability of CB3-3C-3M6864
QUANTITY
CB3-3C-3M6864 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3-3C-3M6864
Internal Part NumberEIS-CB3-3C-3M6864
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCB3(LV) RoHS Cert
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCB3
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency3.6864MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.067" (1.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3-3C-3M6864
Related LinksCB3-3C, CB3-3C-3M6864 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3-3C-3M6864 Details Description
Related parts for CB3-3C-3M6864
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SENSOR TOUCH/PROX 1CHAN 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SRL 300KSPS 24QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONV 5.2KV ISO SIP7 TH 2W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24.7V 250W datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf