CTS Electronic Components CB3-3C-51M8400
CB3-3C-51M8400 picture photo
Mfg. Part Number
CB3-3C-51M8400
Brief Description
OSC XO 51.84MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3-3C-51M8400.pdf
Availability of CB3-3C-51M8400
QUANTITY
CB3-3C-51M8400 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3-3C-51M8400
Internal Part NumberEIS-CB3-3C-51M8400
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCB3(LV) RoHS Cert
Standard Package1,000
SeriesCB3
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency51.84MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)50mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.067" (1.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3-3C-51M8400
Related LinksCB3-3C-, CB3-3C-51M8400 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3-3C-51M8400 Details Description
Related parts for CB3-3C-51M8400
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
JUMPER FOR WF 12 2POS datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 16POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 146MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
MICRO 51C S 30" WHT JACKS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
LED IND INCAND GREEN 28V 6" WIRE datasheet.pdf