TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T17F26PA-LC
MS27467T17F26PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T17F26PA-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN
Datasheet Download
MS27467T17F26PA-LC.pdf
Availability of MS27467T17F26PA-LC
QUANTITY
MS27467T17F26PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T17F26PA-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T17F26PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T17F26PA-LC
Related LinksMS27467T1, MS27467T17F26PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T17F26PA-LC Details Description
Related parts for MS27467T17F26PA-LC
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CLIP MTG ADH NYLON BLACK 0.50" datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 2W 4525 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TOOL EXTRACTOR CTX64 RCPT TERM datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf