Panasonic Electronic Components EET-HD2W391LJ
EET-HD2W391LJ picture photo
Mfg. Part Number
EET-HD2W391LJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EET-HD2W391LJ.pdf
Availability of EET-HD2W391LJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-HD2W391LJ Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HD2W391LJ
Internal Part NumberEIS-EET-HD2W391LJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HD2W391LJ
Related LinksEET-HD, EET-HD2W391LJ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HD2W391LJ Details Description
Related parts for EET-HD2W391LJ
IC OTP 4MBIT 150NS 32TSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
TERM RING NYL 26-22AWG #2 datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2W MONO 16WLCSP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 9.4A 7.6 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf
FUSE SUPER LAG RENEW 800A/100V datasheet.pdf