CTS Electronic Components CB3-3C-8M1920
CB3-3C-8M1920 picture photo
Mfg. Part Number
CB3-3C-8M1920
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 8.192MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3-3C-8M1920.pdf
Availability of CB3-3C-8M1920
QUANTITY
CB3-3C-8M1920 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3-3C-8M1920
Internal Part NumberEIS-CB3-3C-8M1920
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCB3
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency8.192MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3-3C-8M1920
Related LinksCB3-3C, CB3-3C-8M1920 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3-3C-8M1920 Details Description
Related parts for CB3-3C-8M1920
CONN HEADER .100 SINGL R/A 33POS datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4096X18 20NS 32PLCC datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
RES 12 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 110NH 1.27A 90 MOHM TH datasheet.pdf