Amphenol Industrial CB3101A-22-19P
CB3101A-22-19P picture photo
Mfg. Part Number
CB3101A-22-19P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 14POS IN LINE W/PINS
Datasheet Download
CB3101A-22-19P.pdf
Availability of CB3101A-22-19P
QUANTITY
CB3101A-22-19P Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3101A-22-19P
Internal Part NumberEIS-CB3101A-22-19P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesCB, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishOlive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3101A-22-19P
Related LinksCB3101A, CB3101A-22-19P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
CB3101A-22-19P Details Description
Related parts for CB3101A-22-19P
RES ARRAY 13 RES 820 OHM 14SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SENS 1000PSI 5/8" 3/8-24 UNF 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1.2UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 12V datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 22POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf