Stackpole Electronics Inc. CB3JB1R10
CB3JB1R10 picture photo
Mfg. Part Number
CB3JB1R10
Brief Description
RES 1.1 OHM 3W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB3JB1R10.pdf
Availability of CB3JB1R10
QUANTITY
CB3JB1R10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3JB1R10
Internal Part NumberEIS-CB3JB1R10
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Square x 0.866" L (8.00mm x 22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3JB1R10
Related LinksCB3J, CB3JB1R10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB3JB1R10 Details Description
Related parts for CB3JB1R10
RES MO 1/2W 36KOHM 5% AXL datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 29-58V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 3.44K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 9POS R/A datasheet.pdf