AVX Corporation F720G337MRC
F720G337MRC picture photo
Mfg. Part Number
F720G337MRC
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 330UF 4V 20% 2824
Datasheet Download
F720G337MRC.pdf
Availability of F720G337MRC
QUANTITY
F720G337MRC Order Process
Ship out your order
Specifications of F720G337MRC
Internal Part NumberEIS-F720G337MRC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF72 Frameless™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F720G337MRC
Related LinksF720G, F720G337MRC Datasheet, AVX Corporation Distributor
F720G337MRC Details Description
Related parts for F720G337MRC
Crystal 100.0000kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
VARISTOR 423V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER 3AXIS 16QFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 32VFQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf