CTS Electronic Components CB3LV-2I-44M2368
CB3LV-2I-44M2368 picture photo
Mfg. Part Number
CB3LV-2I-44M2368
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 44.2368MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3LV-2I-44M2368.pdf
Availability of CB3LV-2I-44M2368
QUANTITY
CB3LV-2I-44M2368 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3LV-2I-44M2368
Internal Part NumberEIS-CB3LV-2I-44M2368
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCB3LV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency44.2368MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3LV-2I-44M2368
Related LinksCB3LV-2I, CB3LV-2I-44M2368 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3LV-2I-44M2368 Details Description
Related parts for CB3LV-2I-44M2368
IDC CABLE - MSD34K/MC34M/MSD34K datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MT-RJ SECURE JACK XG 50/125 BRWN datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
ASSEMBLY ROUND 1 POS 21.6MM D 11 datasheet.pdf