CTS Electronic Components CB3LV-2I-55M0000
CB3LV-2I-55M0000 picture photo
Mfg. Part Number
CB3LV-2I-55M0000
Brief Description
OSC XO 55.000MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3LV-2I-55M0000.pdf
Availability of CB3LV-2I-55M0000
QUANTITY
CB3LV-2I-55M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3LV-2I-55M0000
Internal Part NumberEIS-CB3LV-2I-55M0000
TypeXO (Standard)
Frequency55MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3LV-2I-55M0000
Related LinksCB3LV-2I, CB3LV-2I-55M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3LV-2I-55M0000 Details Description
Related parts for CB3LV-2I-55M0000
CONN HEADER LOPRO R/A 34POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
PATCHCORD .025" SQ SCKT RED 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK INV 10DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC PLAD datasheet.pdf
CRYSTAL 50.00 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.6NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf