Vicor Corporation V300A24E500B2
V300A24E500B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24E500B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24E500B2.pdf
Availability of V300A24E500B2
QUANTITY
V300A24E500B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24E500B2
Internal Part NumberEIS-V300A24E500B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24E500B2
Related LinksV300A2, V300A24E500B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24E500B2 Details Description
Related parts for V300A24E500B2
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 32VDC 0603 datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER THRM 10A 32VDC datasheet.pdf
OSC XO 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SENSOR PRES 14.5PSI ABS datasheet.pdf
IC CLK GEN LVDS/LVPECL 40VFQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf