CTS Electronic Components CB3LV-3C-36M8640
CB3LV-3C-36M8640 picture photo
Mfg. Part Number
CB3LV-3C-36M8640
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 36.864MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3LV-3C-36M8640.pdf
Availability of CB3LV-3C-36M8640
QUANTITY
CB3LV-3C-36M8640 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3LV-3C-36M8640
Internal Part NumberEIS-CB3LV-3C-36M8640
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCB3LV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency36.864MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3LV-3C-36M8640
Related LinksCB3LV-3C, CB3LV-3C-36M8640 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3LV-3C-36M8640 Details Description
Related parts for CB3LV-3C-36M8640
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
PIN RECPT .084/.102 DIA 0390 SER datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20QSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 14POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TRANS RF NPN 25GHZ 4.5V SOT343 datasheet.pdf
IC RCVR LVDS 2CH 14SOIC datasheet.pdf
ATSAM3S4BA M3 HEADER BOARD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
FAN 12VDC 92X25MM 2WR datasheet.pdf