CTS Electronic Components CB3LV-3C-44M9600
CB3LV-3C-44M9600 picture photo
Mfg. Part Number
CB3LV-3C-44M9600
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 44.96MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3LV-3C-44M9600.pdf
Availability of CB3LV-3C-44M9600
QUANTITY
CB3LV-3C-44M9600 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3LV-3C-44M9600
Internal Part NumberEIS-CB3LV-3C-44M9600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCB3LV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency44.96MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3LV-3C-44M9600
Related LinksCB3LV-3C, CB3LV-3C-44M9600 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3LV-3C-44M9600 Details Description
Related parts for CB3LV-3C-44M9600
Connector Header 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 1A SOT-89 datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE DIP-8 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG GRN/YEL 100' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
TERMINAL WTR 2.5 GREY datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf