CTS Electronic Components CB3LV-3C-74M7528
CB3LV-3C-74M7528 picture photo
Mfg. Part Number
CB3LV-3C-74M7528
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 74.7528MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3LV-3C-74M7528.pdf
Availability of CB3LV-3C-74M7528
QUANTITY
CB3LV-3C-74M7528 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3LV-3C-74M7528
Internal Part NumberEIS-CB3LV-3C-74M7528
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCB3LV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency74.7528MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3LV-3C-74M7528
Related LinksCB3LV-3C, CB3LV-3C-74M7528 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3LV-3C-74M7528 Details Description
Related parts for CB3LV-3C-74M7528
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
POT JOYSTICK 50K OHM datasheet.pdf
BATT PK 12V AAA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 14KV R42 DISK datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONT CRIMP 24-26 50AU 7500/REEL datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR PRECISION 16WLCS datasheet.pdf
OSC MEMS 148.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FEP HI VOLT #26 20KV 1000 FT RD datasheet.pdf
OSCILLATOR SO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf