CTS Electronic Components CB3LV-5I-16M7680
CB3LV-5I-16M7680 picture photo
Mfg. Part Number
CB3LV-5I-16M7680
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.768MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3LV-5I-16M7680.pdf
Availability of CB3LV-5I-16M7680
QUANTITY
CB3LV-5I-16M7680 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3LV-5I-16M7680
Internal Part NumberEIS-CB3LV-5I-16M7680
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCB3LV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16.768MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)12mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3LV-5I-16M7680
Related LinksCB3LV-5I, CB3LV-5I-16M7680 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3LV-5I-16M7680 Details Description
Related parts for CB3LV-5I-16M7680
RES SMD 510 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV NP0 2225 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TOOL EURO TYP M CPCI RCPT 24+8 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 9KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
HEAD FOR LIMIT SW datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.7V SNT-4A datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf