Eaton (formerly Cooper Bussmann) CB50112007MP
CB50112007MP picture photo
Mfg. Part Number
CB50112007MP
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 20CIRC .250
Datasheet Download
CB50112007MP.pdf
Availability of CB50112007MP
QUANTITY
CB50112007MP Order Process
Ship out your order
Specifications of CB50112007MP
Internal Part NumberEIS-CB50112007MP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesMagnum® CB5000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits20
Number of Wire Entries20
Pitch0.250" (6.35mm)
Number of Rows1
Current Rating10A
Voltage Rating300V
Wire Gauge18-30 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationSolder Turret
Barrier Type3 Wall (Tri)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB50112007MP
Related LinksCB5011, CB50112007MP Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CB50112007MP Details Description
Related parts for CB50112007MP
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.75W HOOK datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS MALE CORD #26 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 160 OHM 5% AXL datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMB datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 169FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER SMD GOLD 20POS datasheet.pdf
ADP5(PS-A) PRESSURE SENSOR(DIP) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf