Stackpole Electronics Inc. CB5JB20R0
CB5JB20R0 picture photo
Mfg. Part Number
CB5JB20R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 5W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB5JB20R0.pdf
Availability of CB5JB20R0
QUANTITY
CB5JB20R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB5JB20R0
Internal Part NumberEIS-CB5JB20R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductWW Series Resistors
CB Series Ceramic-Housed Flameproof Wirewound Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" Square x 0.866" L (9.50mm x 22.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB5JB20R0
Related LinksCB5J, CB5JB20R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB5JB20R0 Details Description
Related parts for CB5JB20R0
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
RES 13.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 100K OHM .1W 30MM datasheet.pdf
FERRITE BEAD 33 OHM 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
BULB,FLUORESCENT,17W datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf