Stackpole Electronics Inc. CB5JB3R60
CB5JB3R60 picture photo
Mfg. Part Number
CB5JB3R60
Brief Description
RES 3.6 OHM 5W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB5JB3R60.pdf
Availability of CB5JB3R60
QUANTITY
CB5JB3R60 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB5JB3R60
Internal Part NumberEIS-CB5JB3R60
Standard Package3,000
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.6
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" Square x 0.866" L (9.50mm x 22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB5JB3R60
Related LinksCB5J, CB5JB3R60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB5JB3R60 Details Description
Related parts for CB5JB3R60
TRANS PNP 45V 0.5A SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
EMBEDDED USB 2GB IND datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 768 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGE CARD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf