Stackpole Electronics Inc. CB7JB1R60
CB7JB1R60 picture photo
Mfg. Part Number
CB7JB1R60
Brief Description
RES 1.6 OHM 7W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB7JB1R60.pdf
Availability of CB7JB1R60
QUANTITY
CB7JB1R60 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB7JB1R60
Internal Part NumberEIS-CB7JB1R60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" Square x 1.378" L (9.50mm x 35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB7JB1R60
Related LinksCB7J, CB7JB1R60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB7JB1R60 Details Description
Related parts for CB7JB1R60
CONN HEADER 100POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 54LFBGA datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 220MA 2.9 OHM TH datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK SCREW GRAY datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 30"X66" datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 123MA 11.8 OHM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 56POS DR LOW P datasheet.pdf