Stackpole Electronics Inc. CB7JB1R60
CB7JB1R60 picture photo
Mfg. Part Number
CB7JB1R60
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.6 OHM 7W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB7JB1R60.pdf
Availability of CB7JB1R60
QUANTITY
CB7JB1R60 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB7JB1R60
Internal Part NumberEIS-CB7JB1R60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" Square x 1.378" L (9.50mm x 35.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB7JB1R60
Related LinksCB7J, CB7JB1R60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB7JB1R60 Details Description
Related parts for CB7JB1R60
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-3 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
PATCHCORD SEALED A TO SEALED B datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf