Stackpole Electronics Inc. CB7JB82R0
CB7JB82R0 picture photo
Mfg. Part Number
CB7JB82R0
Brief Description
RES 82 OHM 7W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB7JB82R0.pdf
Availability of CB7JB82R0
QUANTITY
CB7JB82R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB7JB82R0
Internal Part NumberEIS-CB7JB82R0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" Square x 1.378" L (9.50mm x 35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB7JB82R0
Related LinksCB7J, CB7JB82R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB7JB82R0 Details Description
Related parts for CB7JB82R0
CONV DC/DC 0.6A 15V OUTPUT SMD datasheet.pdf
TERM FLANG FORK NYL 22-18AWG #6 datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 15A W/BLEEDER datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
REPLACEMENT FILTER-EC-B02-EX 3PC datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
AIR FILTER FINE PARTICULATE 10/P datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf