Taiyo Yuden CBC2518T681M
CBC2518T681M picture photo
Mfg. Part Number
CBC2518T681M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 680UH 60MA 36.4 OHM
Datasheet Download
CBC2518T681M.pdf
Availability of CBC2518T681M
QUANTITY
CBC2518T681M Order Process
Ship out your order
Specifications of CBC2518T681M
Internal Part NumberEIS-CBC2518T681M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance680µH
Tolerance±20%
Current Rating60mA
Current - Saturation65mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)36.4 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1007 (2518 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.072" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package1007 (2518 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBC2518T681M
Related LinksCBC251, CBC2518T681M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
CBC2518T681M Details Description
Related parts for CBC2518T681M
RES 1.75K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 42POS SGL 30GOLD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 300V 1111 datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 12A 220V datasheet.pdf
MULTI-PAIR 62COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 535MA 700 MOHM datasheet.pdf
RES 14.142K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN TERM BLK HINGED CVR 22POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
MINISAFE MIRROR PACKAGE 15 datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 10% 160VDC RAD datasheet.pdf