KEMET CBR02C110J8GAC
CBR02C110J8GAC picture photo
Mfg. Part Number
CBR02C110J8GAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 11PF 10V NP0 0201
Datasheet Download
CBR02C110J8GAC.pdf
Availability of CBR02C110J8GAC
QUANTITY
CBR02C110J8GAC Order Process
Ship out your order
Specifications of CBR02C110J8GAC
Internal Part NumberEIS-CBR02C110J8GAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
RF and Microwave Capacitors
Featured ProductCBR Series RF Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCBR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBR02C110J8GAC
Related LinksCBR02C1, CBR02C110J8GAC Datasheet, KEMET Distributor
CBR02C110J8GAC Details Description
Related parts for CBR02C110J8GAC
IC DAS 12BIT 8CH 44-PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 50' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 12 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 2A 48V datasheet.pdf