KEMET CBR02C180G8GAC
CBR02C180G8GAC picture photo
Mfg. Part Number
CBR02C180G8GAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 10V NP0 0201
Datasheet Download
CBR02C180G8GAC.pdf
Availability of CBR02C180G8GAC
QUANTITY
CBR02C180G8GAC Order Process
Ship out your order
Specifications of CBR02C180G8GAC
Internal Part NumberEIS-CBR02C180G8GAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
RF and Microwave Capacitors
Featured ProductCBR Series RF Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCBR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBR02C180G8GAC
Related LinksCBR02C1, CBR02C180G8GAC Datasheet, KEMET Distributor
CBR02C180G8GAC Details Description
Related parts for CBR02C180G8GAC
CONN HEADER 44POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR SI4210 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SZ 24 BLACK datasheet.pdf
BOARD EVAL MOTOR CONTROL STM32 datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 161MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 450V CH 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf
LED XLAMP XT-E 3750K WHITE SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf