KEMET CBR04C100J5GAC
CBR04C100J5GAC picture photo
Mfg. Part Number
CBR04C100J5GAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CBR04C100J5GAC.pdf
Availability of CBR04C100J5GAC
QUANTITY
CBR04C100J5GAC Order Process
Ship out your order
Specifications of CBR04C100J5GAC
Internal Part NumberEIS-CBR04C100J5GAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
RF and Microwave Capacitors
Featured ProductCBR Series RF Ceramic Capacitors
HIQ-CBR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCBR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBR04C100J5GAC
Related LinksCBR04C1, CBR04C100J5GAC Datasheet, KEMET Distributor
CBR04C100J5GAC Details Description
Related parts for CBR04C100J5GAC
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 datasheet.pdf
IC MONITOR SUPPLY 3.3V TO92-3 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 200MHZ 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.64KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
RES 18K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 24POS datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 6POS 2.2MM datasheet.pdf