KEMET CBR04C180G5GAC
CBR04C180G5GAC picture photo
Mfg. Part Number
CBR04C180G5GAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CBR04C180G5GAC.pdf
Availability of CBR04C180G5GAC
QUANTITY
CBR04C180G5GAC Order Process
Ship out your order
Specifications of CBR04C180G5GAC
Internal Part NumberEIS-CBR04C180G5GAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
RF and Microwave Capacitors
Featured ProductCBR Series RF Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCBR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBR04C180G5GAC
Related LinksCBR04C1, CBR04C180G5GAC Datasheet, KEMET Distributor
CBR04C180G5GAC Details Description
Related parts for CBR04C180G5GAC
IDC CABLE-APR64A/ AE64G / X datasheet.pdf
IC ADC 12BIT PAR 80MHZ 48-HTQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM datasheet.pdf
FILTER SAW 1960.00MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" GOLD datasheet.pdf
6+6 WAY HORIZ PIN HEADER datasheet.pdf
MINI CONN 3.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 21C P 18" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
DIODE FRED 4A 200V DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf