Vishay/Dale CMF55100K00BEEK
CMF55100K00BEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55100K00BEEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55100K00BEEK.pdf
Availability of CMF55100K00BEEK
QUANTITY
CMF55100K00BEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55100K00BEEK
Internal Part NumberEIS-CMF55100K00BEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55100K00BEEK
Related LinksCMF5510, CMF55100K00BEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55100K00BEEK Details Description
Related parts for CMF55100K00BEEK
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 20K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 768MC 7.5NS 256FPBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
DIE ASSY INNERGY 12 AWG datasheet.pdf