KEMET CBR04C180G5GAC
CBR04C180G5GAC picture photo
Mfg. Part Number
CBR04C180G5GAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CBR04C180G5GAC.pdf
Availability of CBR04C180G5GAC
QUANTITY
CBR04C180G5GAC Order Process
Ship out your order
Specifications of CBR04C180G5GAC
Internal Part NumberEIS-CBR04C180G5GAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
RF and Microwave Capacitors
Featured ProductCBR Series RF Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCBR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBR04C180G5GAC
Related LinksCBR04C1, CBR04C180G5GAC Datasheet, KEMET Distributor
CBR04C180G5GAC Details Description
Related parts for CBR04C180G5GAC
RES SMD 2K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC OPAMP/COMP/REF MICROPWR 8MSOP datasheet.pdf
LACING FIXTURE STAND MDR datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC 1.5KE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A TO220-5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 300MA 280 MOHM datasheet.pdf