KEMET CBR06C120GAGAC
CBR06C120GAGAC picture photo
Mfg. Part Number
CBR06C120GAGAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
CBR06C120GAGAC.pdf
Availability of CBR06C120GAGAC
QUANTITY
CBR06C120GAGAC Order Process
Ship out your order
Specifications of CBR06C120GAGAC
Internal Part NumberEIS-CBR06C120GAGAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
RF and Microwave Capacitors
Featured ProductCBR Series RF Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCBR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBR06C120GAGAC
Related LinksCBR06C1, CBR06C120GAGAC Datasheet, KEMET Distributor
CBR06C120GAGAC Details Description
Related parts for CBR06C120GAGAC
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 30POS datasheet.pdf
SENS PROX M18 14MM DC2W-NO UNSHD datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 200MA 1W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.25A 50.3 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
LED XLAMP XQ-E 5000K WHITE SMD datasheet.pdf
Low Cost, DC to 150 MHz Variable Gain Amplifier IC datasheet.pdf