KEMET CBR08C300FAGAC
CBR08C300FAGAC picture photo
Mfg. Part Number
CBR08C300FAGAC
Brief Description
CAP CER 30PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
CBR08C300FAGAC.pdf
Availability of CBR08C300FAGAC
QUANTITY
CBR08C300FAGAC Order Process
Ship out your order
Specifications of CBR08C300FAGAC
Internal Part NumberEIS-CBR08C300FAGAC
HIQ-CBR Series
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBR08C300FAGAC
Related LinksCBR08C3, CBR08C300FAGAC Datasheet, KEMET Distributor
CBR08C300FAGAC Details Description
Related parts for CBR08C300FAGAC
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
RES 0.015 OHM 5W 3% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES SMD 40.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
UNIVERSAL REAR CABLE MANAGER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
AMPLIVAR TAB 032 TPBR datasheet.pdf
270 MHz, 400 uA Current Feedback Amplifier IC datasheet.pdf