KEMET CBR08C390F5GAC
CBR08C390F5GAC picture photo
Mfg. Part Number
CBR08C390F5GAC
Brief Description
CAP CER 39PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
CBR08C390F5GAC.pdf
Availability of CBR08C390F5GAC
QUANTITY
CBR08C390F5GAC Order Process
Ship out your order
Specifications of CBR08C390F5GAC
Internal Part NumberEIS-CBR08C390F5GAC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)