Luminus Devices Inc. CBT-120-G-C11-JM200
CBT-120-G-C11-JM200 picture photo
Mfg. Part Number
CBT-120-G-C11-JM200
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE GREEN
Datasheet Download
CBT-120-G-C11-JM200.pdf
Availability of CBT-120-G-C11-JM200
QUANTITY
CBT-120-G-C11-JM200 Order Process
Ship out your order
Specifications of CBT-120-G-C11-JM200
Internal Part NumberEIS-CBT-120-G-C11-JM200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesCBT-120
Packaging-
TypeLED Module
ColorGreen
CCT (K)-
Wavelength528nm (510nm ~ 545nm)
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test18A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)4.3V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max36A
CRI (Color Rendering Index)-
Viewing Angle-
FeaturesWith Connector
Size / Dimension42.00mm L x 28.00mm W
Height5.61mm
Light Emitting Surface (LES)2.60mm W x 4.63mm L
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBT-120-G-C11-JM200
Related LinksCBT-120-G, CBT-120-G-C11-JM200 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CBT-120-G-C11-JM200 Details Description
Related parts for CBT-120-G-C11-JM200
CONN HEADER 4POS DL 30GOLD SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 26-30 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 18pF 70 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 6DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf