| Internal Part Number | EIS-LS40K250QP | |
| Product Training Modules | SMD Disk Varistors Circuit Protection Offering | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | HighE | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 351V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 390V | |
| Varistor Voltage (Max) | 429V | |
| Current - Surge | 40kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 250VAC | |
| Maximum DC Volts | 320VDC | |