Vishay/Dale CMF558M2000FKEB
CMF558M2000FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF558M2000FKEB
Brief Description
RES 8.2M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558M2000FKEB.pdf
Availability of CMF558M2000FKEB
QUANTITY
CMF558M2000FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558M2000FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF558M2000FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558M2000FKEB
Related LinksCMF558M, CMF558M2000FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558M2000FKEB Details Description
Related parts for CMF558M2000FKEB
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 25W datasheet.pdf
RES SMD 777K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 203 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 121K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 950MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf