Microchip Technology PIC16LF1824-I/SL
PIC16LF1824-I/SL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1824-I/SL
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC
Datasheet Download
PIC16LF1824-I/SL.pdf
Availability of PIC16LF1824-I/SL
QUANTITY
PIC16LF1824-I/SL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1824-I/SL
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1824-I/SL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
mTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 5/Nov/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Bond Wire 31/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package57
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1824-I/SL
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1824-I/SL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1824-I/SL Details Description
Related parts for PIC16LF1824-I/SL
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
ADAPTER SOCKET 48-QFP TO 48-DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 24V datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CABLE 10POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf