Luminus Devices Inc. CBT-90-B-C11-KH300
CBT-90-B-C11-KH300 picture photo
Mfg. Part Number
CBT-90-B-C11-KH300
Brief Description
BIG CHIP LED HB MOD BLUE
Datasheet Download
CBT-90-B-C11-KH300.pdf
Availability of CBT-90-B-C11-KH300
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CBT-90-B-C11-KH300 Order Process
Ship out your order
Specifications of CBT-90-B-C11-KH300
Internal Part NumberEIS-CBT-90-B-C11-KH300
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesCBT-90
Packaging-
TypeLED Module
ColorBlue
CCT (K)-
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test425 lm (Typ)
Current - Test13.5A
Temperature - Test40°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.4V
Lumens/Watt @ Current - Test9 lm/W
Current - Max18A
FeaturesWith Connector
Size / Dimension28.00mm L x 42.00mm W
Height5.60mm
Light Emitting Surface (LES)3.00mm L x 3.00mm W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBT-90-B-C11-KH300
Related LinksCBT-90-B-, CBT-90-B-C11-KH300 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CBT-90-B-C11-KH300 Details Description
Related parts for CBT-90-B-C11-KH300
CONN RECEPT 30POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
IC REDRIVER ETHERNET 4CH 64QFP datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 2WIRE 16-DIP datasheet.pdf
RES 169 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.81K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V/2.9V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf