Luminus Devices Inc. CBT-90-B-L11-H100
CBT-90-B-L11-H100 picture photo
Mfg. Part Number
CBT-90-B-L11-H100
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
EMITTER BLUE 465NM MODULE
Datasheet Download
CBT-90-B-L11-H100.pdf
Availability of CBT-90-B-L11-H100
QUANTITY
CBT-90-B-L11-H100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CBT-90-B-L11-H100
Internal Part NumberEIS-CBT-90-B-L11-H100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesCBT-90
PackagingTray
TypeLED Module
ColorBlue
CCT (K)-
Wavelength458nm (445nm ~ 470nm)
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test13.5A
Temperature - Test40°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.5V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max27A
CRI (Color Rendering Index)-
Viewing Angle-
FeaturesWith Connector
Size / Dimension28.00mm L x 42.00mm W
Height5.70mm
Light Emitting Surface (LES)3.00mm L x 3.00mm W
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBT-90-B-L11-H100
Related LinksCBT-90-B, CBT-90-B-L11-H100 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CBT-90-B-L11-H100 Details Description
Related parts for CBT-90-B-L11-H100
IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE 44-PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT563 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 15A TO220 datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 15ppm 10pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
IC COMPAR TNY CMOS RR IN 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ4 M25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf