Luminus Devices Inc. CBT-90-W65S-C11-NB100
CBT-90-W65S-C11-NB100 picture photo
Mfg. Part Number
CBT-90-W65S-C11-NB100
Brief Description
BIG CHIP LED WHITE 6500K
Datasheet Download
CBT-90-W65S-C11-NB100.pdf
Availability of CBT-90-W65S-C11-NB100
QUANTITY
CBT-90-W65S-C11-NB100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CBT-90-W65S-C11-NB100
Internal Part NumberEIS-CBT-90-W65S-C11-NB100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN Assembly/OriginMultiple Changes 10/Feb/2015
SeriesCBT-90
Packaging-
TypeLED Module
ColorWhite, Cool
CCT (K)6500K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test9A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.6V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max18A
CRI (Color Rendering Index)70 (Typ)
Viewing Angle-
FeaturesWith Connector
Size / Dimension42.00mm L x 28.00mm W
Height3.18mm
Light Emitting Surface (LES)3.00mm L x 3.00mm W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBT-90-W65S-C11-NB100
Related LinksCBT-90-W65, CBT-90-W65S-C11-NB100 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CBT-90-W65S-C11-NB100 Details Description
Related parts for CBT-90-W65S-C11-NB100
CAP FILM 8200PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT TIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 10A ITO220AC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A HVSOF5 datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 178 TYPE A 8POS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf