Vishay/Dale RER40F57R6RCSL
RER40F57R6RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F57R6RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 57.6 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F57R6RCSL.pdf
Availability of RER40F57R6RCSL
QUANTITY
RER40F57R6RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F57R6RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F57R6RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER40
PackagingBulk
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F57R6RCSL
Related LinksRER40F5, RER40F57R6RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F57R6RCSL Details Description
Related parts for RER40F57R6RCSL
RES SMD 499K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DE2-115 EVAL BOARD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.300" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT RUBBER 3/4" datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 35POS HL LOW P datasheet.pdf