Yageo CC0201CRNPO8BN1R0
CC0201CRNPO8BN1R0 picture photo
Mfg. Part Number
CC0201CRNPO8BN1R0
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1PF 25V NPO 0201
Datasheet Download
CC0201CRNPO8BN1R0.pdf
Availability of CC0201CRNPO8BN1R0
QUANTITY
CC0201CRNPO8BN1R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0201CRNPO8BN1R0
Internal Part NumberEIS-CC0201CRNPO8BN1R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0201CRNPO8BN1R0
Related LinksCC0201CR, CC0201CRNPO8BN1R0 Datasheet, Yageo Distributor
CC0201CRNPO8BN1R0 Details Description
Related parts for CC0201CRNPO8BN1R0
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 18V datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
SMART DONGLE MID-LEVEL W/PCB MOD datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 16DIP datasheet.pdf
TOOL PART SHEAR BLADE ANVIL B datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG RED 1000' datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf