Yageo CC0201KRX7R8BB471
CC0201KRX7R8BB471 picture photo
Mfg. Part Number
CC0201KRX7R8BB471
Brief Description
CAP CER 470PF 25V X7R 0201
Datasheet Download
CC0201KRX7R8BB471.pdf
Availability of CC0201KRX7R8BB471
QUANTITY
CC0201KRX7R8BB471 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0201KRX7R8BB471
Internal Part NumberEIS-CC0201KRX7R8BB471
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0201KRX7R8BB471
Related LinksCC0201KR, CC0201KRX7R8BB471 Datasheet, Yageo Distributor
CC0201KRX7R8BB471 Details Description
Related parts for CC0201KRX7R8BB471
IC BATTERY GAS GAUGE 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 5A TO263-5 datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.1A TO-126 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 500MA 350 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 32TSOP datasheet.pdf
SHELF FIXED 21X22.8X1.74" BE/GY datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf