TDK Corporation CS80-E2GA102MYNS
CS80-E2GA102MYNS picture photo
Mfg. Part Number
CS80-E2GA102MYNS
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
CS80-E2GA102MYNS.pdf
Availability of CS80-E2GA102MYNS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CS80-E2GA102MYNS Order Process
Ship out your order
Specifications of CS80-E2GA102MYNS
Internal Part NumberEIS-CS80-E2GA102MYNS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCS
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientE
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS80-E2GA102MYNS
Related LinksCS80-E2G, CS80-E2GA102MYNS Datasheet, TDK Corporation Distributor
CS80-E2GA102MYNS Details Description
Related parts for CS80-E2GA102MYNS
IC DAC DUAL V-OUT 12BIT 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 49MA 21 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 2000UF 50V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.4V 0.3A SOT89-3 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 230V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf